Dzień dobry,

Ze względu na to, że zapisali się Państwo na program pilotażowy w projekcie Beatbox Kids proponuję wprowadzenie do swoich zajęć elementów beatboxowych. Temat można dzieciom pokazać na kilka sposobów, warto stopniowo wprowadzać kolejne elementy z poniższej listy i obserwować zainteresowanie dzieci i motywację do wykonywania ćwiczeń.

Życzę miłej zabawy „paszczowej” i jednocześnie proszę o Państwa przemyślenia, sugestie i zapotrzebowanie na kolejne elementy zajęć, które chętnie stworzę w niedalekiej przyszłości. Zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy na stronie.

Patryk TikTak Matela

Czytanka dykcyjna

1. Prezentacja / czytanie z dzieckiem książki „Co w paszczy piszczy?”.

Na tym etapie potrzebne będą:

W książce zawarte są pytania do dzieci, np. „Jaki dźwięk wydaje koń?” oraz przykłady i ćwiczenia dźwiękowe. Proszę przejść przez wszystkie pytania – prowadzący zadaje pytanie a dziecko odpowiada. Starsze dzieci mogą już samodzielnie czytać pytania i odpowiadać.

Materiały video

W sytuacji, gdy prowadzący nie jest w stanie samodzielnie zaprezentować dźwięków beatoboxowych proponujemy skorzystanie z pomocy video. 8 filmów 2-3-minutowych dostępnych jest online po zeskanowaniu kodu QR w książce lub kliknięcie w link w e-booku. Otwiera się wtedy okno przeglądarki internetowej z filmem. Skaner kodów QR na telefony i tablety można pobrać za darmo zarówno na system Android jak i na iOS.

Na koniec warto poczytać dwa wierszyki dykcyjne z książki – „Żubr żarł rzeżuchę” stymulującą głoski szczelinowe oraz „Rak dryndał telefonem” stymulującą tworzenie głoski 'r’. Można też dodatkowo wprowadzić kilka własnych wprawek dykcyjnych np. „No cóż, że ze Szwecji” albo „Stół z powyłamywanymi nogami”. Można zrobić udawaną konkurencję prowadzący-dzieko w wymawianiu tych fraz lub zaangażować do tego dwójkę dzieci.

Płuca i przepona

2. Rozmowa o płucach i przeponie oraz ćwiczenia oddechowe

Na tym etapie potrzebne będą:

Warto wykonać prezentację z balonem jednocześnie opowiadając: Porównajmy dźwięki beatboxowe do balonu, z którego wypuszczamy powietrze. Możemy je wypuścić powoli, wtedy dźwięk jest cichy, możemy też przebić balon – wtedy dźwięk będzie głośny. Pamiętaj, aby Twój dźwięk był krótki i głośny jak pękający balon!

Przepona to duży mięsień w naszym brzuchu. Dzieli nasz brzuch na dwie części – tam gdzie są płuca i serce oraz tam gdzie mamy jelita, żołądek i tak dalej. Przepona ma kształt smutnego uśmieszka kiedy jest podniesiona – wtedy robimy wydech. Kiedy robimy wydech – ffffffff – przepona jest opuszczona i ma kształt wesołego uśmieszka.

Ćwiczenie

Połóżcie jedną dłoń na brzuchu a drugą na klatce piersiowej. Teraz weźcie duuuuży wdech. Która dłoń się podnosi? U mnie podniosła się górna, więc to znaczy, że wziąłem wdech górna częścią płuc. Powtórzmy to razem. Wdech-wydech. A teraz weźmy drugi wdech, tym razem wysuwając brzuch przy wdechu i chowając go przy wydechu. Spróbujmy razem!

Materiały video

Na temat anatomi układu mowy i działania płuc mamy dostępne dwa filmy – prosimy o kliknięcie linków w e-booku lub zeskanowanie kodu QR w książce drukowanej.

Stopa beatboxowa

3. Wykonanie podstawowych dźwięków beatboxowych

Na tym etapie potrzebne będą:


Stopa
to bęben basowy w perkusji, stoi na podłodze i uderza się go właśnie stopą, naciskając specjalny pedał. Stopa wydaje niski dudniący dźwięk BUM BUM BUM. Naśladujemy ten dźwięk robiąc głośny „pierdek” buzią!

Spróbujmy teraz! Zróbmy w jednym rytmie stopę – głośne i krótkie dźwięki „P, P, P, P”.

Hi-hat to dwa talerze na statywie, w które uderzamy pałeczką perkusyjną. Talerze mogą być połączone – wtedy nazywamy to „hi-hat zamknięty” – lub rozdzielone – wtedy mówimy, że to „hi-hat otwarty”. Kiedy uderzymy w połączone talerze dźwięk jest bardzo krótki i brzmi jak „ty, ty, ty” wymawiane bez „yyy”, czyli „t, t, t, t”. Kiedy uderzymy w rozdzielone talerze, dźwięk będzie dłuższy i szeleszczący – „ts, ts, ts”. Po głosce „t” zrób szumiącą głoskę taką jak „sz” lub „ś”.

Teraz zróbmy ćwiczenie – trzy hi-haty zamknięte i jeden otwarty „t-t-t-ts”.

Werbel to mały bęben pośrodku zestawu perkusyjnego, w który uderzamy pałeczką perkusyjną. Uderzać można na różne sposoby, na przykład w środek werbla lub w obręcz. Można też zamiast pałeczki używać miotełek perkusyjnych i w ten sposób zmieniać dźwięk.

My zrobimy werbel „K”. Powtórz głośno głoskę „K” tak jakbyś kichał „kich”, „kich”, „kich”. Teraz powtarzamy samo „K”, tak, aby dźwięk był krótki i bardzo głośny. Powtórzcie ze mną! „K”, „K”, „K”.

Motywacja dzieci do ćwiczeń

Na początku dźwięki prawdopodobnie będą dość słabe. Należy przypomnieć, żeby dzieci regularnie ćwiczyły aby wzmocnić dźwięki. Sugeruję metaforę siłowni – od pójścia na siłownię raz czy drugi niewiele się zmieni, ale po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń wyraźnie widać rezultaty. Najpierw zrobisz kilka pompek czy przysiadów i mocno się zmęczysz. Po kilku treningach zrobisz dużo więcej przysiadów lub pompek. Po regularnych ćwiczeniach zrobisz 20 czy 50 pompek bez problemu. Tak samo będzie z beatboxem!

Co do techniki tworzenia dźwięków – proponuję metaforę balonu. Porównajmy dźwięki beatboxowe do balonu, z którego wypuszczamy powietrze. Możemy je wypuścić powoli, wtedy dźwięk jest cichy, możemy też przebić balon – wtedy dźwięk będzie głośny. Pamiętaj, aby Twój dźwięk był krótki i głośny jak pękający balon!