"Co w paszczy piszczy?"
czyli książka beatbox dla dziecitekst: Patryk Matela, ilustracje: Anna Karolina Matela


„Co w paszczy piszczy?” to książka beatbox pozwalająca dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na wejście w świat beatboxu, czyli rytmicznego naśladowania dźwięków buzią.
Ilustracje z książki
Zabawne i nowoczesne ilustracje do książki stworzyła Anna Karolina Matela z Lula Kids. Oto niektóre z nich. Kliknij na obrazek, aby go powiększyć.
Dla rodziców – dlaczego beatbox dla dzieci jest ważny
Po regularnych ćwiczeniach beatboxowych, Twoje dziecko rozwinie się rytmicznie i wzmocni mięśnie służące do wyraźnego mówienia, bawiąc się świetnie. Po przeczytaniu tej książki będziecie mogli beatboxować razem. Twoje dziecko:

Nauczy się lepiej oddychać
Podczas zajęć beatboxowych uczymy się poprawnie oddychać przeponowo, zarówno podczas beatboxowania i mówienia. Już po miesiącu zajęć dziecko ma głębszy oddech, mocniejszy głos i silniejszą przeponę. Jak to robimy? Poprzez zabawę oczywiście! Zdmuchiwanie świeczek, przyklejanie podmuchem kartki do ściany, bańki mydlane i inne zabawy, które możesz powtarzać z dzieckiem w domu. Tak na marginesie, oddychając głęboko wydalamy 70% toksyn z organizmu, to najważniejszy proces oczyszczania. Oddech jest potrzebny w każdej minucie życia, więc warto w niego zainwestować.

Zacznie wyraźniej mówić
Warsztaty beatbox dla dzieci radykalnie wzmacniają większość z naszych 27 mięśni twarzy, przede wszystkim język, policzki i usta. To najlepsze zajęcia dykcyjne, logopedyczne i warsztaty aktorskie w jednym. Używamy zresztą w niektórych rozgrzewkach łamaczy języka w stylu: “No cóż, że ze Szwecji”. Wszelkie problemy logopedyczne to nic innego jak niewyćwiczone odpowiednie mięśnie. Rozgrzewki w stylu naśladowanie dźwięków zwierząt to nie tylko doskonała zabawa, ale też sposób na rrrrrrozgrzanie i rrrrrrozwój poszczególnych części układu mowy.

Zyska pewność siebie
Każde zajęcia w grupach, od ćwiczeń fizycznych, aż po zajęcia językowe czy muzyczne, to rozwój umiejętności społecznych dziecka. Dzięki temu pozbywa się strachu przed wystąpieniami publicznymi, co przyda mu się na wszystkich apelach, egzaminach ustnych, akademiach i w wielu sytuacjach codziennych. Pamiętasz szkolny stres przez wyjściem na środek klasy? A co by było gdyby ktoś Cię na niego uodpornił?

Wyrobi poczucie rytmu
Dzięki ćwiczeniom rytmicznym dziecko lepiej reaguje na muzykę. Uczy się improwizować, co przydaje się przez całe życie. Poprawia również koordynacja półkul mózgowych (jak przy żonglowaniu), dziecko ma większą podzielność uwagi i łatwiej się skupia. A gdy lepiej rozumiemy muzykę to świetnie do niej tańczymy! Widzicie z jaką gracją poruszają się tancerze?

Zapomni o drogim sprzęcie
W odróżnieniu od zakupu np. zestawu perkusyjnego czy gramofonów, miksera i winyli za kilka tysięcy złotych, do beatboxu nie potrzeba nic oprócz ust, języka, płuc i chęci! Swoje rytmy można zabrać wszędzie, zdrowo rywalizować z kumplami i koleżankami z klasy. Jeśli dziecko się znudzi, nie traci absolutnie nic (oprócz wyśmienitej zabawy), a rodzice oszczędzają pieniądze.
Oczywiście tych powodów można by wymieniać dużo więcej. Ale po co? Lepiej po prostu spróbuj – poczytajcie książeczkę albo przyprowadź synka lub córkę na nasze zajęcia i sprawdź sam jak przez kilka następnych dni z wypiekami na twarzy prztyka, klika i prycha sobie w domu, rozwijając nową pasję! Informacje o warsztatach znajdziesz tutaj.
Na video obok widać zajęcia Patryka TikTaka Mateli, autora książki, w przedszkolu na ul. Krynicznej w Warszawie. Film nakręcono amatorsko w 2014 roku – teraz na warsztatach dla dzieci jest jeszcze lepiej 🙂
Audycje radiowe
Oto fragment audycji radiowej dla dzieci o rozśpiewywaniu i wydłużaniu oddechu. Nagrałem go z moją córką Julią, kiedy miała 4 lata. Nasze wokalne zabawy emitowano w Radiowej Trójce w audycji Kasi Stoparczyk „Zagadkowa Niedziela” przez ponad rok. Takich materiałów powstało mnóstwo! Posłuchaj ze swoim dzieckiem i razem róbcie ćwiczenia.
Dźwięki na rozśpiewanie i długość oddechu

Figurka 3d
Z książką będzie dostępny edukacyjny gadżet, czyli trójwymiarowa figurka postaci chłopca ukazująca w kreskówkowy sposób anatomię układu oddechowego – płuca, przepona, tchawica i język będą pokazane w zabawny i uproszczony sposób. Figurka będzie miała ok 12-15 cm wysokości.
Dodatkowo w ramach wspólnej aktwności, rodzice będą mogli razem z dzieciakami pokolorować figurkę zwykłymi farbami akrylowymi. Plany figurki do wydruku 3d będą dostępne na tej stronie, aby można było tworzyć własne gadżety w dowolnym rozmiarze. Figurka będzie też dostępna do zakupu, w zestawie z książką lub oddzielnie.
Autorem figurki jest Krzysztof Kuczyński, świetny modelarz 3d.
Filmy beatbox dla dzieci
W książce będą linki do ośmiu filmów i animacji, które pomogą dzieciom wejść w świat beatboxu.
Virgin Music Academy
Projekt „Beatbox Kids” zwyciężył w Virgin Music Academy edycji 2015/2016 uzyskując jednogłośnie główną nagrodę.

Kontakt

Zapisując się na darmowy newsletter, dostaniesz zestaw kolorowanek dla dzieci na bazie ilustracji z książki. Szanujemy Twoje dane, są bezpieczne i nigdy nie przyślemy Ci spamu. Newsletter rusza wkróce i będzie zawierał aktualności z rozwoju projektu „Co w paszczy piszczy?” i informacje o terminie publikacji książki.